Tekrar merhaba sevgili 4×4 Suzuki severler,

Bu yazımda sizlere Suzuki Jimny 4×4 hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. 4×4 dünyasında pek görmediğimiz fakat genede bahsedilmesi gerektiğini düşündüğüm bir araç. Her ne kadar kaslı bir görünümü olmasa da ufak boyutları ve iki dingil arası kısa mesafesiyle arazide başarılı olabilecek bir 4×4 araçtır.

Suzuki Jimny 1968 yılından bu yana 4×4 off road arazi araçları sınıfında Suzuki markasının ürettiği bir araçtır. Üretilmeye başlandığı yıldan itibaren Suzuki Jimny üç farklı jenerasyon ile 4×4 severlerin beğenisine sunulmuştur. Günümüzde üçüncü nesli satıştadır. Kısaca geçmişten günümüze kadar gelen Suzuki Jimny aracının jenerasyonlarına bir göz atalım.

Birinci jenerasyon modelleri 1970 ve 1981 yılları arasında üretilmiştir. Off road dünyasına girişi bu yıllar arasında olmuş ve bizlere dört farklı model kazandırmıştır. Bu yıllarda üretilen Suzuki modelleri geleceğin Suzuki Jimny modelinin ilk atalarını oluşturmuştur aslında. Bu yıllarda üretilen Suzuki 4×4 modelleri; Suzuki LJ10, Suzuki LJ20, Suzuki SJ10, Suzuki SJ20 olarak dört farklı modelle satışa sunulmuştur. Tasarım olarak Suzuki SJ10 gerçekten başarılı bir araç görünümünde.

İkinci jenerasyon modelleri ise 1981 ve 1998 yılları arasında üretilmiştir. Bu yıllarda da dört farklı modelle 4×4 dünyasına farklı görünümlerde araçlar kazandırmışlardır. Suzuki SJ30 Hamamatsu mayıs 1981 yılında üretilmeye başlandı. Japonya’da Suzuki Jimny olarak 550cc ve 660cc 3 silindirli motoruyla satışa sunuldu. Bu yıllarda Suzuki SJ serisi bir çok farklı isimle farklı ülkelere satıldı. Bu arada motorları da oldukça büyüdü ve daha güçlü hale getirildi. Sonrasında dediğim gibi Suzuki 4×4 pazarında birçok farklı ülkede farklı isimlerle satıldı.

Üçüncü jenerasyon model 1998 yılından başlayarak hala günümüzde satıştadır. Suzuki Jimny şuanki görünümüyle 1998 yılından bu yana satıştadır. Kasa olarak büyük revizeler geçirmemiştir fakat ufak makyajları mevcuttur. İlk olarak 1997 yılında Tokyo Motor Show’da tanıtılan Suzuki Jimny, 4×4 severlerin karşısına yep yeni bir tasarımla çıkmıştı. Yazımın başında belirttiğim gibi Suzuki Jimny’nin en güzel özelliklerinden biri ufak boyutları olması. Bu sayede Suzuki Jimny bir 4×4 araçtan beklenen birçok şeyi karşılayabiliyor. Sebebi ise ufak boyutları sayesinde, ki bu daha kısa aks ve dingil aralığı demektir, bu sayede zorlu arazi koşullarında takılmadan ilerleyebiliyor. Suzuki Jimny 1999 yılında Barcelona Motor Show’da tanıtıldı ve 1999 – 2009 yılları arasında İspanya’nın Santana motor adı altında üretilmeye devam edildi. 2009 yılında santana motor ile olan sözleşme iptal edildi. 2011 yılında santana motor iflas etti. Bu neden anlaşmanın iptal edildiğini gösterir gibi. Bu yıldan sonra Suzuki Jimny Mitsubishi markası altında Brezilya da üretilmeye devam etti.

Böylelikle Suzuki 4×4 bloğunda yayınlanan Suzuki Jimny 4×4 yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Beğeneceğinizi umduğum, okurken keyif alacağınızı düşündüğüm bir yazı olması dileğiyle. Suzuki Jimny 4×4 hakkında elimden geldiğince bazı bilgiler vermeye çalıştım. Çok detaya girip kafa karıştırmaktansa kısa bilgiler vermeyi tercih ettim. 4×4 araçları hakkında bilgi vermeye devam edeceğim.

Suzuki 4×4 blog sitemizde daha önce yazdığım “Suzuki Swift 4×4” aracı hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışmıştım. Bu araçta ufak ama sevimli bir araç. Off road olarak kullanılırmı şüpheli fakat 4×4 araç olması sebebiyle yazma gereği hissetmiştim.

Böylelikle Suzuki Jimny 4×4 yazımızın sonuna geldik. Suzuki 4×4 araçları hakkında bilgiler vermeye devam edeceğim. Suzuki 4×4 bloğunu takip etmeye devam etmenizi umuyor, Hoşça Kalın diyorum.

Reklamlar